Прва награда на Дисовом пролећу

На литерарнoм конкурсу ученика основних школа Моравичког округа расписаном у оквиру 58. Дисовог пролећа, за прозни рад Питали смо баке и деке за старе српске речи неке, прву награду освојила је Ана Марија Ђорђевић, ученица одељења III4.

Питали смо баке и деке за старе српске речи неке

Моја бака као чика Јова Змај користи много занимљивих, али мени непознатих речи.

Научила сам од баке много старих речи, као што су одвајкада, поваздан, искати, тренути, љоснути, дичити се, чесница... Од свих речи које сам чула од баке, једна ми је била посебно занимљива. У питању је реч ономад. Зашто је ова реч посебна, видећете у мом објашњењу.

Једног дана питам ја моју баку:

– Бако, кад ћеш опет да дођеш код нас?

Бака ми одговара:

– Доћи ћу, била сам ономад.

– Шта значи, бако, реч ономад? – упитах је.

– Реч ономад значи да се нешто десило пре два дана – рече моја бака.

Била сам срећна што сам научила још једну нову реч и отишла одмах да се похвалим мами.

Кад сам другог дана опет отишла код баке, чујем је како прича некоме преко телефона:

– Ономад кад сам била у бањи...

– Бако, ниси прекјуче била у бањи, него пре две недеље – прекинух је ја.

– Јесте, пре две недеље сам била у бањи, али реч ономад може да значи и да се нешто десило и пре две недеље и пре недељу дана.

Помислила сам како је ово једна веома занимљива реч и одмах сам добила идеју. Кад ме мама и тата буду питали кад сам последњи пут вежбала математику, ја ћу им рећи да је то било ономад, па нек они размишљају да ли је то било јуче, прекјуче или пре две недеље.

DP1

DP2